Organizacja przeprowadzki za granicę

Organizacja przeprowadzki za granicę. Przeprowadzka wydaje się być prostą sprawą, dopóki nie zabieramy się za jej realizację. Wyprowadzka za granicę to bardzo poważna decyzja w życiu rodziny  lub osoby.

  • Jak zorganizować przeprowadzkę za granice?
  • Jak przewiesić meble i resztę dobytku?

To zaledwie kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed wyjazdem.

Wyprowadzka z kraju a formalności

Przeprowadzka poza granice kraju to duży krok, który powinien być przypieczętowany odpowiednimi dokumentami. Należy przede wszystkim zadbać o wymeldowanie, które w przypadku wyjazdu zagranicznego jest w naszym kraju obowiązkowe. W tym celu powinno się złożyć dokument o nazwie „Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej”. Ponadto, w zależności od destynacji należy pamiętać o sprawdzeniu aktualności dokumentów, takich jak dowód osobisty lub paszport.

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie sobie przyszłości na miejscu. Warto zacząć od organizacji ubezpieczenia na życie, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten dokument uprawnia do uzyskania pomocy medycznej we wszystkich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To niezwykle istotne, zwłaszcza w okresie od wymeldowania, aż po zameldowanie w nowym kraju zamieszkania. Wypadek, nagła choroba czy złe samopoczucie mogą zdarzyć się podczas podróży lub już na miejscu, jeszcze przed dopełnieniem formalności.

Formalności na miejscu również mogą okazać się mniej lub bardziej skomplikowane. Warto więc dużo wcześniej rozeznać się w tej kwestii. Ma to ogromne znaczenie, gdy chodzi o uzyskanie prawa pobytu stałego bądź tymczasowego. Należy przy tym pamiętać, by pod uwagę brać tylko aktualne informacje. Najlepszym punktem informacyjnym jest zawsze strona rządowa danego państwa.

Organizacja przeprowadzki za granicę

Choć wydaje się, że załatwianie formalności to trudny etap przeprowadzki i sprawy organizacyjne potrafią przyprawić o ból głowy. Warto pamiętać, że wyprowadzka za granicę wymaga wyrzeczeń. Dlaczego?

Wynajęcie firmy transportowej

Poszukaj dużego samochodu, dzięki któremu przewieziesz gabaryty. Jeśli chcesz zaoszczędzić nie koniecznie musi to być firma przeprowadzkowa, możesz poszperać na lokalnych ogłoszeniach za kimś kto oferuje tego typu usługi, a może wystarczy ci tylko przyczepka. Warto popytać również wśród znajomych. Najprościej to skorzystać z naszych usług.

Jak się spakować?

Co zabrać ze sobą za granicę? Im mniej, tym lepiej! Warto pamiętać o podstawowych rzeczach, takich jak odzież, środki higieny, laptop, narzędzia pracy. Jednakże, wszelkie akcesoria i sprzęty o dużych gabarytach mogą okazać się zupełnie zbędne. Nie dotyczy to jednak funduszy.

Aby oddzielić to co naprawdę potrzebne od rzeczy zbędnych należy na samym wstępie wykonać szczegółową listę. Warto sprawdzić uprzednio ceny obowiązujące w nowym miejscu zamieszkania. Część z rzeczy może okazać się bardziej opłacalna do zakupu za granicą, a część zupełnie odwrotnie. Warto również zasięgnąć porady osób, które przebywają na stałe w kraju docelowym. Tym, czego z pewnością nie można zapomnieć są dokumenty. Będą się one różnić, w zależności od miejsca docelowego.

Sprawa staje się bardziej skomplikowana, gdy zabieramy ze sobą zwierzęta. W takim wypadku nie wystarczy paszport. Konieczne jest też,  przestrzeganie przepisów, obowiązujących w danym kraju. Szczególnie skomplikowane są przepisy dotyczące przewozu zwierząt obowiązujące na północy Europy: w Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Niedotrzymany termin, brak szczepień i inne uchybienia mogą skutkować zatrzymaniem zwierzęcia na granicy lub nawet jego uśpieniem (np. w krajach skandynawskich).

Jak odnaleźć się za granicą?

Warto pamiętać, że w niemal każdym kraju Europy Zachodniej i Północnej można spotkać Polaków! Powstają mniejsze lub większe grupy polonijne. Dlatego wybór miejscowości powinien być uzależniony nie tylko od oceny rynku pracy, ale także pod względem obecności placówek polonijnych. W miejscu, gdzie grupa jest dobrze zorganizowana, można zawsze liczyć na pomoc – zarówno tą odpłatną, jak i tą wyłącznie z dobroci serca.

Dzięki istnieniu tych grup bezproblemowe staje się także odnalezienie lokum czy załatwienie niektórych spraw formalnych. Można w ten sposób uniknąć nagłego i często szokującego zderzenia z obcą kulturą i językiem. W miarę upływu czasu warto jednak przyzwyczajać się także do tych aspektów. Niezmiennie, istotna pozostaje znajomość języka obcego! Dlatego jeszcze przed wyjazdem należy się odpowiednio przygotować także pod tym względem.

Przeprowadzka za granicę wymaga planowania i czasochłonnych przygotowań. Nasza firma, służy wszystkim, którzy potrzebują pomocy w transporcie dobytku na duże odległości.